האדם הוא כמו פאזל …

“האדם הוא כמו פאזל – מורכב מחלקים רבים בממדים שונים, שרק אמן מיומן בעל אינטואיציה חזקה יכול לחברם וליצור מהם תמונות שונות, שבסופו של דבר כולן יחד הופכות למי שהוא.”

מהי אינטואיציה?

האמת היא שקשה מאוד להגדיר אינטואיציה, וגדולי ההוגים והפילוסופים כתבו על כך ספרים ומאמרים. אנסה להסביר כאן בקצרה מהי אינטואיציה עבורי, וכיצד אני משתמש בה במפגשים עם אנשים.

אינטואיציה היא תפיסה בלתי-אמצעית של הדברים, הבנה מיידית של דבר ללא עיון ושיקול דעת. האינטואיציה נחשבת למקור ידע מקורי ועצמאי, שכן היא נועדה להסביר רק סוגים של ידע שמקורות אחרים אינם מספקים.

בספרו “לחשוב, לאט ומהר” פרופ’ כהנמן, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2002, מתאר את החשיבה האנושית כשיתוף פעולה בין שתי טכנולוגיות שונות בתכלית. המוח נתפס כמנגנון, מערכת שתוכננה לטפל בענייניך, להבין את המתרחש סביבך, להתמודד עם מצבים לא צפויים, לקבל החלטות ולתכנן לעתיד. את הטכנולוגיה הראשונה כהנמן מכנה “מערכת 1”. היא פועלת מאחורי הקלעים, לא מודעת, אוטומטית, והשימוש בה אינו דורש מאמץ ולרוב אינו בשליטה רצונית. “אם אראה לך תמונה של בחורה כועסת, אתה תזהה את מצב הרוח שלה תוך שבריר שנייה. הוא יהיה ברור לך כמו צבע השיער שלה. אתה אפילו תדע באיזה טון היא תדבר. זה דבר שרק מערכת 1 יכולה לעשות”, מסביר כהנמן. מערכת 1 היא גם האחראית הבלעדית למה שאנחנו מכנים אינטואיציה. למעשה, היא האינטואיציה.

אחת מתכונותיה של מערכת זו היא היכולת לארגן את הידע שלנו בהרבה ‘עצי אסוציאציות’ כאלה, כשכל מילה, כל אדם, כל פעולה ושם של צבע מחוברים לרשת ענפה של מושגים. מטרת הרשתות האלה היא להכין אותך לעתיד לבוא. וכך, כאשר נתקלים בסיטואציה מסוימת, היא מהווה רמז לניבוי ומספקת למומחה גישה למידע שהיה מאוחסן בזיכרון, והמידע הוא זה שמספק את התשובה.

לטכנולוגיה השנייה כהנמן קורא “מערכת 2”, והיא החשיבה המודעת, רצף המחשבות שזורם בראשנו. זוהי מערכת איטית מאוד ויכולה בכל רגע לבצע רק פעולה אחת, וגם אז היא דורשת שליטה ומאמץ.

איך זה קשור לתחום עיסוקי?

בתחום עיסוקי אני מתבונן, קולט כל פרט באדם ומשתמש באינטואיציה לשליפת מידע, לניבוי אפשרויות, להסקת מסקנות וליצירת חיבורים, ממש כמו בפאזל, מתוך מאגר מידע המבוסס על ניסיון ועל ידע נרכשים במהלך החיים. טכניקה זו נקראת “קריאה קרה” (cold reading).

דילוג לתוכן